امروز: دوشنبه، 2 بهمن 1396

پایگاه آموزشی نرم افزارهای BIM

Iran BIM Center

10 حقیقت در زمینه BIM

BIM دارای یک پتانسیل بسیار قوی می باشد که توانایی تبدیل شدن به ستون اصلی اطلاعات از یک صنعت پیچیده جدید را دارد. لذا هدف استفاده از تمام فرآیند های پروژه ها در سال های آتی از جنبه های مهم استراتژی هر شرکت، ارگان و ... خواهد بود. با توجه به تحقیقات، مصاحبه ها و ... انجام شده با بخش های مختلف AEC(معماری، مهندس های سازه و تاسیسات) ودر صنعت ساختمان، ده موضوع اصلی یا (حقیقت) برای استفاده از صنعت BIM مشخص شده است، چگونه دیگران BIM را می توانند درک کنند، دیگران چگونه با BIM برخورد خواهند کرد و چه تاثیری بروی AEC می گذارد و موانع را تغییر می دهد. در نهایت ، برخی موضوعات بیشتر وابسته به طولانی مدت است، که BIM ستون اصلی اطلاعات از یک صنعت کاملا جدید آن را در نظر می گیرد.

10 حقیقت در زمینه BIM

 


چرا از BIM استفاده کنیم؟

چرا از BIM استفاده کنیم؟

همه ي زيبايي ايده كلي BIM كه امروزه بيشتر از ٥٠٠ هزار معمار از آن استفاده ميكنند حقيقتا در اين است كه تبادل اطلاعات يك نمونه در محيطي كه همه كاربران روي همان نمونه كار ميكنند به معني كنترل بهترو درك بهتر از مفهوم واقعي طراحي و قابل ساختن بودن طرح است. تصاوير سه بعدي بعنوان مجري ارتباطي كار مي كنند و يك مكمل ترسيم هستند و جزىيات مدارك واقعي در طراحي و روند ساختن بنا است. 

چرا از BIM استفاده کنیم؟

 


تاریخچه BIM

استفاده از مفاهیم BIM  از سالهای 1970 شروع به گسترش نموده اند در سال 1990 صنعت ساختمان به بستر سازی در زمینه مدلسازی ساختمان بر پایه مدل با محوریت اشیا  پرداخت. Hong Kong Institute of BIM اولین بار در سال 1992 در مقاله ای که توسط ون ندردین و همکارانش تهیه گردید این واژه بکار برده شد ، هر چند که BIM تا ده سال بعد از آن نیز مورد استفاده قرار نگرفت و پس از آن Autodesk بود که از این واژه در مقاله خود استفاده نمود .
 

تاریخچه BIM

 


همکاری سازه با BIM

رویای قابلیت همکاری با قسمت های مختلف BIM می تواند به حقیقت تبدیل شود : ایجاد یک مدل هماهنگ برای اطلاعات و طرح امروزه استفاده از BIM توسط مهندسین سازه باعث کاربرد موارد بیشتری درلیست طرح های آتی ایشان میشود. دراین لیست برای اکثر آنها جزء اولویتهای اول است - اگر بالاترین نباشد  برای طراحی یک مدل هر روزه این نوع از گردش کار تلفیقی ممکن تر میشود اما هنوز چندین چالش مهم برای غلبه کردن در طول این راه وجود دارد. درزمینه ی قابلیت همکاری باقسمتهای مختلف BIM چندین راه حل وجود دارد . وقتی که هدف مان هماهنگ کردن مدل و اطلاعات و آنالیز باشد مواردی را باید در نظر گرفت.

همکاری سازه با BIM

 


مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) را درست بشناسید

با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید تعاریف علمی زیادی از مدلسازی اطلاعات ساختمان یا BIM پیدا کنید؛ با این وجود BIM تا حدود زیادی ناشناخته باقی مانده و ابهامات زیادی پیرامون آن وجود دارداین درحالی است که وضعیت طراحی به کمک رایانه یا CAD کاملاً برعکس است؛ این اصلاح عملاً غیرقابل تعریف است اما بخاطر زمینه ها و نحوه استفاده از آن همه ما معنی دقیق CAD را می دانیم و تعریف مشترکی از آن داریم

مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) را درست بشناسید